İsveç çok Soğuk

FB_IMG_1459181864350
İsveç, Uppsala’da karlı birgün ve ben. Dersten çıktıktan sonra kardan adama dönmüş halim. (Resim 1.a: Karda yürümeyi sevmenin sonuçları)

İsveç Kuzey Kutbu ile komşu bir ülke, bu yüzden mayıs ayında bile kar yağabiliyor. Yılın büyük bir bölümünde yerler bembeyaz oluyor. Arada güneşin çıktığı oluyor, ama sadece gözüküyor, ısıtmıyor pek.

İsveç’te kış boyunca dışarı çıkarken, sadece gözlerim gözüküyordu. Soğuktan resmen yüzüm yanardı. Ancak İsveçliler buna alışmış durumda. En fazla, kafalarına bir bere takıyorlar. Haliyle yüzleri, burunları, yanakları kıpkırmızı kesiliyor soğuktan. Sarı saçlarıyla birleşen yüzlerindeki kırmızılarla birlikte, her biri Galatasaray maçı öncesi sarı kırmızıya boyanmış fanatik cimbomlulara benziyor desem çok abartmış olmam. 😊 İlk gittiğimde kaldığım yere yürüyerek gitmeye karar verdim. Şansıma kar yağmaya başladı, tipi ve sisten dolayı yolu bulamayınca, markete giden 60 yaşlarında bir ‘teyzeye’ yolu sordum.  Teyzenin soğuktan kıpkırmızı kesilen tatlı yüzünü de, yolu tarif ederken takındığı içtenliği de hiç unutmam. Elimden tutup gideceğim yere kadar götürecek diye düşündüm bir an. Tack så mycket, thank you diye diye kendisini yolu bulabileceğime ikna ettim de kadıncağız yoluna devam etti. Doğrusu o kadar ilgilenmesi beni sorduğuma pişman etmedi de değil. 😊 Normalde İsveçlilerin de İsveç gibi soğuk olduğu söylenir. Bu detayı, bu yüzden aktarmak istedim. İsveç soğuk, ama insanları çok sıcak ve canayakın gerçekten.

Kaldığım odada sıcaklık 25°’ye sabitlenmişti, doğal olarak içerdeyken soğuğun pek bir etkisi olmuyor. Türkiye’de iken, kışın bile pencereyi hafif açarak uyuduğum oluyor. Ama İsveç’te günlerce pencereyi açmadığım oluyordu dışardaki soğuktan. Buna rağmen, odanın gayet ferah kalıyor olmasına şaşırıyordum. Kısacası, bana bile pencereyi açtırmayacak bir soğuk vardı.

İsveç çok soğuk olmasına rağmen, bu soğuğun gündelik yaşam üzerindeki etkisi en aza indirilmiş durumda. Yolların kardan kapanması gibi bir şey yok mesela, araçlar bile karla ve soğukla yaşamayı öğrenmiş adeta.

Sonuç olarak, İsveç soğuk, ama tatlı bir soğuk. Ama bu tatlılık kalacak sıcak bir yeriniz olduğu sürece geçerli tabii.

İsveç’e haziran-eylül arasında gitmiyorsanız, eldiven ve beresiz bir de atkısız gitmeyin sakın…

Uppsala’da iken çektiğim bir videoda, aşırı soğukların da etkisiyle, İsveç’e gelmeyin demişim galiba. Tabii daha sonra sıcakların artmasıyla bu fikrim yüz seksen derece (rakamla 180° 🙂 ) değişti. Yazın güzelliği kışın tüm zorluğunu unutturuyor. Bahsettiğim video çok sarsıntılı, ama yine de
buraya tıklayarak
izleyebilirsiniz.

Bunu Paylaş

İsveç çok Soğuk” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: