İsveç çok Uzak

İsveç çok uzak derken, Türkiye’ye çok uzak demek istemedim. Uçakla üç saatlik yolculuk sonrası hemen oradasınız. Asıl kastettiğim, Avrupa’nın merkezine yakın olmaması, Avrupa’nın en uç kısmında olması..

İlk yazıda, Erasmus bir eğitim programıdır demiştim. Zira Erasmus’u bir gezi programı gibi algılamıyor değiliz, amacım öyle diyerek bu gezme tozma algısını azıcık kırmaktı. Ancak; gezmek, dolaşmak ve değişik sosyal ve kültürel faaliyetler olmadan Erasmus da olmaz diyebiliriz. Erasmus’a başvururken çoğu kişinin kafasında küçük bir Avrupa turu yapmak var desek yanılmış olmayız sanırım.

images
Image Source: www.eui.eu

İsveç tam da bu noktada küçük bir dezavantaja sahip. Diğer Avrupa ülkelerinin çoğuna uzak. Norveç, ve Danimarka dışında diğer ülkeler İsveç’e uzak sayılır. Uçakla yapılacak seyahatlerde bu mesafenin pek bir önemi yok, ama demiryolu ile yapılacak seyahatlerde saydığımız üç ülke dışında günübirlik geziler yapacak yakın ülkeler yok.

İsveç; Londra’ya, Paris’e, Barcelona’ya, Berlin’e, Brüksel’e, Lüxemburg’a, Venedik’e, Roma’ya, Viyana’ya, Prag’a vs. uzak.

Önemli bir sorun olmasa da, hiçbir zaman İsviçre’deymiş gibi rahatça günübirlik seyahatler yapamıyorsunuz. En azından birkaç gününüzü seyahat etmeye ayırmanız gerekecek iyi bir Avrupa turu için..

Böylece, zorlama da olsa, İsveç’te yaşamanın birkaç dezavantajı olduğunu gördük…

 

Bunu Paylaş

İsveç çok Uzak” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: