Ben….İsveç'te Erasmus… Neden ve Nasıl?

Türk Dili & Edebiyatı öğrencisiyim; bu yüzden, “senin Erasmus’ta hem de İsveç’te ne işin var” diye sorulabilir. Bu tarz soruları daha önce defalarca duymuştum zaten. La madem Türk Edebiyatı okuyon, Boğaziçi Üniversitesi’nde ne yapıyon! Haaa haaa haa..! diye devam eden diyaloglara alışmışlığım var. Bu yüzden, bu tarz sorular için bağışıklık kazanmışlığım var diyebilirim.

Ama yine de bu soruyu: “Uppsala Üniversitesi’nde Türkoloji dersleri de veriliyor.” diye cevaplayabiliriz kısaca. (Daha fazla detay diğer yazılarımda bulunabilir.)

Erasmus’a nasıl başvurduğuma gelince; aslında o sene hiç düşünmüyordum başvurmayı. Bir arkadaşımın “yarın başvuru için son gün” demesiyle başvurmuş bulundum.

Başvururken gideceğim okul ve ülke konusunda çok düşünmedim. İngilizce konuşulan bir ülkeye gitmek istiyordum. Bu yüzden, ilk sıraya İngiltere-SOAS yazdım, ama bu okul sadece bir kişi alıyordu. İkinci tercihim, İsveç-Uppsala oldu (üç kişi kabul ediyordu). 3. Hollanda, 4.Danimarka derken sıralamanın sonuna doğru Yunanistan’ı yazacak şekilde tercihte bulundum. İlk tercih ettiğim okul, dediğim gibi sadece bir kişi alıyordu, ve o bir kişi de ben olmadım maalesef, ama ikinci tercihim, yani İsveç geldi. Böylece Erasmus maceram başlamış oldu. İsveç’in gelmiş olduğuna sevinmiştim, ama dediğim gibi önceliğim İngilizce’nin konuşulduğu ülkeydi(British English).

Daha sonra evrak, belge süreçleri, başvurular, vize, pasaport, ders programı hazırlama derken neredeyse başvurduğuma pişman olduğum bir süreçten geçtim. Ama her şeyi tamamladıktan sonra tüm bu baş ağrıtıcı şeyleri unutturacak sürece geçmiş oldum. Artık tek yapmam gereken hava alanına gidip uçağa binmekti. Kısacası başvuru süreci biraz baş ağrıtıcı olabiliyor, ama daha sonra tüm bunlar unutuluyor…

Erasmus’a gitmenin amaçları neyse, benim de başvuru amacım ya da amaçlarım aynı. Yurt dışına çıkmak, farklı kültürler, farklı insanlar, gezmek, eğlenmek, farklı okullarda farklı eğitim-öğretim anlayışları görmek, ve daha birçok şey…

Sanki Erasmus’tan hiç haberim yokmuş da öylesine duyup da başvurdum gibi bir algı da oluşturmuş olabilirim. Aslında Erasmus’a gitmeyi düşünüyordum, ama bir sonraki sene için düşünüyordum. Sadece bir sene önceden gitmiş oldum.

Sonuç olarak (akademik dahil) her yönden güzel ve yararlı bir deneyim oldu…

Bunu Paylaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: