Euro Türk Lirası’nı eziyor, medya Dolar düştü diyor.

Euro 4.11 tl şu anda. Bankalardan almaya çalışırsanız 4.18 civarı bir kurla karşılaşırsınız. Kısacası euro, tl’yi ezip geçiyor. Tl, euro karşısındaki en kötü günlerini yaşıyor, daha kötü günler de gelecek gibi. Neden mi?

1- TCMB faiz arttırmıyor, arttıracağı varsa da iktidar izin vermiyor. Yabancılar tl’den kaçıyor bu yüzden.

2- Avrupa Merkez Bankası Ekim ayı itibariyle tahvil alımında cimri davranmaya başlayacağının sinyallerini veriyor. Bu demek oluyor ki piyasaya daha az euro sürülecek, euro değer kazanacak.

Bu iki neden tek başına yeterli. Bir tarafta değer kaybeden tl’ye sadece bakmakla yetinen TCMB, bir yanda euro’nun şaha kalkışına göz yuman Avrupa Merkez Bankası… Bu ikisi tl’nin, euro karşısında daha fazla değer kaybedeceği anlamına geliyor. Çaresi yok mu? Var, o da TCMB’nin radikal faiz artışı kararı alması… Tl’nin toparlanabilmesi için en azından 1-1.25 oranında bir faiz artışı gerekli. Bunu yapabilecek bir Merkez Bankası başkanı yok şu anda. İktidar büyümeyi sürdürmek için, sözde özerk Merkez Bankası’na faiz arttırmayı aklına bile getirme diyor, çok sıkışırsan şöyle bir yarım puan arttır, ama daha da ileri gitme diyor… Sonuç ortada, euro karşısında ezilen tl.

Euro bölgesi Türkiye için en önemli ekonomik partner olmasına rağmen, medya euro’daki bu durmak bilmeyen yükselişten hiç bahsetmiyor. Varsa, yoksa dolar ve doların düşüşü. Dolar genel olarak değer kaybı yaşıyor, bu Türk ekonomisinin bir başarısı değil.

Bu gidişle euro’nun 4.50 lirayı aşması pek de zor gözükmüyor.

Euro alın para kazanın demek gelmiyor içimden, umarım tüm bu olumsuzluklara rağmen, euro 4 liranın altına düşer, en azından 4 lira civarında kalması çok iyi olur, ama mevcut şartlarda zor!

Yazık!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir