İsveç'e Gitmeden Önce… What to do?

Aslında soruyu “Erasmus’a gitmeden önce ne yapılmalı?” diye de sorabiliriz, ama ben burada daha çok İsveç ile ilgili bilgiler vereceğim için bu başlık daha uygun olacak.

Önümüzdeki haziran ayında Avrupa Birliği ile vizelerin kalkmaması durumunda, gidiş öncesinde vize işlemleri ile uğraşmak gerekiyor. Gidiş tarihinden önce vize alınabilmesi için en azından 1.5 ay önceden başvuruda bulunmak yararlı olacaktır. Vize başvurusu genel olarak 3-4 hafta sonra sonuçlanıyor. Ancak AB ile vizelerin kalkması durumunda, gidiş öncesi baş ağrıtıcı birçok işlemden kurtulmuş olunacak zaten. Geriye pasaport gibi birkaç basit işlem kalıyor. Ayrıca kendi okulunuzda yapmanız gereken şeyler olabilir.

İsveç’e uçakla seyahat 3 saat civarı bir zaman alıyor.

Uçak biletleri pahalı mı? İsveç’e gidiş için uçak bilet fiyatları mevsimlere göre farklılık gösteriyor. Kış aylarında erken rezervasyonla oldukça uygun fiyata bilet alınabiliyor. Yaz aylarında ise bilet fiyatları oldukça pahalı oluyor. Yine de bileti erkenden alarak daha fazla para vermekten kurtulmak mümkün. Ben kış döneminde gitmiştim, o zaman uçak biletini 170 liraya almıştım. Tabii bileti 1.5 ay önceden almıştım. Dönüşüm yaza rast geldiği için fazla para vermemek için biletimi 3 ay önceden aldım, ama yine de 500 lira (tam olarak 495) verdim bilet için. Yaz döneminde Türkiye’ye olan biletlerin fiyatı tatil için gelen turistlere bağlı olarak çok yüksek oluyor. Ama yine de promosyonlu biletler bazen daha ucuz (400 lira civarı) da olabilir.

Özellikle kış döneminde gidilecekse, önceden kalacak yerin ayarlanması çok önemli. Zira otel fiyatları çok pahalı. Bir defasında otelde kalmayı düşündüm, ama fiyatı öğrenince vazgeçtim. Tek gece için 1900 İsveç kronu istediler, yaklaşık olarak 670 lira ediyor. Yani aylık 30 bin lira geliri olmayan biri için otelde kalmak imkansız gibi bir şey.

Türkiye’de üretilen tekstil ürünleri hem daha ucuz hem de aynı kalitede ya da daha kaliteli. Bu yüzden giyim ile ilgili tüm ihtiyaçların çantada götürülmesi en mantıklısı.

Türk lirası ile mi yoksa İsveç kronu ile mi gitmek daha iyi? İkisi de değil aslında. Eğer İsveç kronu çok düşük bir seviyede değilse (1 tl =0.25, 0.20 Sek gibi) ya da Türk lirasının çok değer kaybetme riski yoksa, en iyisi parayı kartta tutmak. İsveç’te Uppsala, Stockholm, Malmö gibi şehirlerde hemen hemen her yerde kart geçiyor. (banka kartı ya da kredi kartı) Ayrıca, visa, maestro gibi uluslararası alanda geçerli kartlarla herhangi bir atm’den döviz çekmek de mümkün. Bir tür anlık döviz satın alma işlemi gibi bir şey aslında.

Sağlık sigortası için seçilecek sigorta şirketine dikkat edilmeli. HDI sigorta gibi para avcısı şirketlerle başınızı ağrıtmamak için seçeceğiniz sigorta şirketini iyice araştırmanız yararınıza olacaktır. Özelikle sigorta kapsamı ve şartlarını detaylıca incelemek gerekiyor. Çaktırmadan araya öyle bir madde sıkıştırıyorlar ki sigorta yapmanıza rağmen hiçbir zararınızı veya harcamanızı karşılamayabiliyorlar.

HDI sigortadan uzak durun.“Kesin bilgi.”

Uppsala Universitesi’ne gidiyorsanız, oraya gitmeden ders programı ile boşu boşuna uğraşmayın. Okula gittikten sonra programı oluşturmak için zaman oluyor. Bu zaman diliminde, hocalarla ve öğrencilerle konuşup kendiniz için en yararlı ya da en zevkli geçecek kek dersler de bulabilirsiniz. İlla gidiş öncesi birkaç ders seçmeniz gerekiyorsa, rastgele birkaç dersi programınıza ekleyebilirsiniz, daha sonra onları bırakıp istediğiniz dersi alabilirsiniz.

Bilgisayarınızı da yanınızda alın demeye gerek yok… 🙂

by the way advance your speaking

That’s all for now.

 

Bunu Paylaş

İsveç'e Gitmeden Önce… What to do?” için bir yorum

 • Nisan 25, 2016 tarihinde, saat 11:48 pm
  Permalink

  Merhaba , İsveç hakkındaki yazılarını okudum .Hatta sanırım hazırladığın bir videoyu da izlemiştim .Fakat orada biraz olumsuz konuşmuştun .” Buraya gelmenizi önermiyorum , pişman olursunuz “gibilerinden. Her şeye rağmen halen böyle mi düşünüyorsun , merak ettim . Ben de gelecek yıl Erasmus ile aynı üniversiteye gideceğim . Açıkcası kafam biraz karıştı. Bu durumu açıklarsan sevinirim.Teşekkürler! Not: Okul ve bölümümüz aynı sanırım 🙂

  Yanıtla
  • Nisan 26, 2016 tarihinde, saat 12:21 am
   Permalink

   O videoyu şubat ayında çekmiştim galiba. Kışın çok soğuk. Mayıs ayından sonra çok güzel oluyor. Ayrıca bizim bölümden İsveç’e isteyen herkes de gidemiyor. Ortalama biraz yüksek olmalı, sadece 3 kişi gidebiliyor diye biliyorum. Gidebiliyorsan kaçırma derim.. 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: