İsveç'te Erasmus

Erasmus, exchange’den farklı olarak Avrupa Birliği ve programa dahil olan diğer üye ülkeler tarafından finansal olarak “destek” sağlanan bir yurtdışı “eğitim” programıdır.

İlk olarak, programın sunduğu finansal yardımın; tüm giderleri karşılamak üzere değil, sadece giderlere yardımcı olmak için bir destek niteliğinde olduğunu belirtelim. Bu yüzden, sadece programdan gelecek hibe ile Erasmus yapmak imkansız değil, ama çok zor. İsveç gibi ülkelere giden öğrencilere ödenen hibe miktar olarak oldukça yüksek ancak bu para kolayca eriyor. Özellikle İsveç gibi ülkelerde hayat çok pahalı, haliyle harcamalar da çok yüksek oluyor. Kısacası sadece hibeye güvenip de Batı Avrupa ülkelerine sarkmamak gerekiyor.

İkincisi, Erasmus programı boyunca dersler alındığı unutulmamalı. Zira programa katılıp dersleri “tamamen” boşlarsanız, sonunda hiç beklenmedik bir şekilde derslerden kalabilirsiniz. Geçtiğiniz derslere ait belli bir oranda krediniz olmalı ki almış olduğunuz hibeden olmayasınız. Bazı üniversiteler Erasmus programında aldığı derslerde belli bir başarı seviyesine ya da kredi sayısına ulaşamamış öğrencilerinden, almış oldukları hibenin geri ödenmesini isteyebilirler.

Ve İsveç’te Erasmus… Asıl konuya gelemedik bir türlü, ama İsveç’te Erasmus’a kabul aldıktan sonra en önemli konu ekonomik şartlara uyum sağlayabilmek, banka hesabında belli bir meblağ bulundurmak. Benim zaten param var diyorsanız, geriye tek şey kalıyor. İsveç’te olmanın keyfini çıkarmak.

İsveç’te Erasmus deyince akla anlatacak çok şey geliyor. İsveç’te Erasmus yapmanın avantajları çok, güzel tarafları kısa bir yazıya sıkıştırmak zor doğrusu. O yüzden dezavantajları sıralıyorum şimdilik. (Başlıklara tıklayarak detayları görebilirsiniz)

İsveç Çok Pahalı

İsveç Çok Soğuk

İsveç Çok Uzak

Ayrıca şunlar da var.

İsveç, (Uppsala) Güvenli

İsveç’e Gitmeden Önce… What to do?

Ben….İsveç’te Erasmus… Neden ve Nasıl?

Şu da lazım olur..

Erasmus: Statement of Purpose

Bunu Paylaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: