Ruh-Beden İlişkisi

Çok ağır ve felsefik bir konu ruh ve beden ilişkisi. Dünyanın önde gelen filozofları, düşünürleri bu konuya kafa yorup çeşitli fikirler ortaya atmışlar, ama hiç bir zaman doyurucu bir cevap verilememiş bu soruya. Bunun iki nedeni olabilir:

  1. İnsan ruhu da bedeni de kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu yüzden herkesi tatmin edecek bir cevabın olmaması gayet anlaşılır.
  2. Ruh ve beden ilişkisi insan aklının kavrayamayacağı bir metafizik alana denk geldiğinden, bu ilişkiyi anlamaya çalışmak boş bir çabadan ibarettir. Bu iki olasılıkdan sonuncusu doğruysa, pek yapacak bir şey kalmıyor. İlk olasılık doğruysa yapılabilecek tek şey herkesin kendi ruh ve beden ilişkisini anlamaya çalışması olacaktır.

Bu yüzden, ben de ilk olasılıktan yola çıkarak genel olarak ruh ve beden ilişkisi değil de kendi ruhumun ve bedenimin ilişkisini irdelemeye çalışacağım. Ruh nedir? Sözlük tanımlarından bağımsız olarak ruhum, varlığımın metafizik yönüdür. Bedenim, varlığımın fiziki yönünü oluşturur. Ruhum tamamen bana özel bir şey iken bedenim benim olmakla birlikte dış dünyayla olan ilişkimi sağlayan bir araç durumunda olup hiçbir zaman tamamıyla bana ait hissetmediğim yanımı oluşturuyor. Ruhumda bir ebedilik seziyorum, oysa bedenimde tam tersine fanilik hissediyorum. Ruhum sınır, kural tanımıyor.Bedenim  sınırlardan ve kurallardan dolayı asla tamamen bana ait olamıyor. Will continue soon.

Bunu Paylaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: