İsveç çok Uzak

İsveç çok uzak derken, Türkiye’ye çok uzak demek istemedim. Uçakla üç saatlik yolculuk sonrası hemen oradasınız. Asıl kastettiğim, Avrupa’nın merkezine yakın olmaması, Avrupa’nın en uç kısmında olması.

İlk yazıda, Erasmus bir eğitim programıdır demiştim. Zira Erasmus’u bir gezi programı gibi algılamıyor değiliz, amacım öyle diyerek bu gezme tozma algısını azıcık kırmaktı. Ancak; gezmek, dolaşmak ve değişik sosyal ve kültürel faaliyetler olmadan Erasmus da olmaz diyebiliriz. Erasmus’a başvururken çoğu kişinin kafasında küçük bir Avrupa turu yapmak var desek yanılmış olmayız sanırım.

images
Image Source: www.eui.eu

İsveç tam da bu noktada küçük bir dezavantaja sahip. Diğer Avrupa ülkelerinin çoğuna uzak. Norveç, ve Danimarka dışında diğer ülkeler İsveç’e uzak sayılır. Uçakla yapılacak seyahatlerde bu mesafenin pek bir önemi yok, ama demiryolu ile yapılacak seyahatlerde saydığımız üç ülke dışında günübirlik geziler yapacak yakın ülkeler yok.

İsveç; Londra’ya, Paris’e, Barcelona’ya, Berlin’e, Brüksel’e, Lüxemburg’a, Venedik’e, Roma’ya, Viyana’ya, Prag’a vs. uzak.

Önemli bir sorun olmasa da, hiçbir zaman İsviçre’deymiş gibi rahatça günübirlik seyahatler yapamıyorsunuz. En azından birkaç gününüzü seyahat etmeye ayırmanız gerekecek iyi bir Avrupa turu için..

Böylece, zorlama da olsa, İsveç’te yaşamanın birkaç dezavantajı olduğunu gördük…

 

Advertisements

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s